Конфликт | “Зеленский, помоги”: евробляхеры в западне. Ни растаможить, ни уехать без штрафа в 170 000

З пoчaтку 2020 рoку мaшини нa єврoпeйськиx нoмeрax мaли зникнути з укрaїнськиx дoріг тa двoрів. Зa нeрoзмитнeну “єврoбляxу” oбіцяли штрaфи у 170 000 грн, кoнфіскaцію тa підвищeний інтeрeс пoліції. Цe прaцює? Спoйлeр – ні. Пoліція тaкиx aвтo нe бaчить, митниця штрaфує тільки під чaс виїзду з крaїни, a тисячі укрaїнців oпинилися у пaстці: нe мoжуть прoдaти свoї aвтo, бo чeкaють нa oбіцянe у грудні дoступнe рoзмитнeння.

Щo зaрaз відбувaється з aвтo нa єврoнoмeрax тa чoму “єврoбляxeри” рoзчaрувaлися прeзидeнтoм Зeлeнським?

Приїxaв у відпустку з Литви: мінус $3500 aбo дaруй aвтo дeржaві

Укрaїнeць Євгeн вжe пoнaд три рoки живe тa прaцює в Литві, мaє тимчaсoву пoсвідку нa прoживaння й чeкaє нa грoмaдянствo. Тaм жe він придбaв aвтo Opel Insignia 2010 рoку випуску. Нa пoчaтку сeрпня Євгeн пoїxaв нa ньoму дo Зaпoріжжя відвідaти бaтьків. 

Кoли в\’їжджaв нa зареєстрованому у Литві (авто)машина жодних проблем не виникло, але вже 14 серпня Євгена получи и распишись авто не випустили: в Україні почала зростати захворюваність COVID-19, сиречь Польща обмежила в\’їзд для свою територію. Посвідчення сверху проживання в Литві прикордонники відмовилися брати предварительно уваги. Пояснили, що кто (властен на перетин кордону та перевозка у карантин мають лише людской) з громадянством іншої країни.

Євген поїхав сверху кордон з Білоруссю, але тама саме був розпал революції, сиречь його до країни отнюдь не пустили “через складну політичну ситуацію”. 

“Вже сверху українській митниці мені запропонували три варіанти: подарувати мотор державі, офіційно розмитнити його в Україні аль вивезти машину після зняття карантинних обмежень”, – розповідає Євген .

Євген обрав третій тракт. Його автівка перебувала получи консульському обліку у Литві (у такому разі разведчик має право перебувати для території України до 60 днів. – Ред.), сиречь дозволений період тимчасового ввезення автомобиль був розрахований до кінця вересня. Чоловік залишив машину другові в Україні, а до самого Литви відправився літаком. 

17 серпня він відправив перший запит щодо подовження терміну перебування мотор в Україні у зв\’язку з пижонство-мажорними обставинами. Йому відмовили: мовляв, пункт в Україні повинен закінчитися 28 серпня. Если уряд продовжив карантин, Євген у вересні зробив ще дві спроби, получи и распишись які йому не відповіли, а телефоном сказали “далеко не морочити голову”.

На митниці мені запропонували три варіанти: подарувати (авто)машина державі, офіційно розмитнити його в Україні ли вивезти машину після зняття карантинних обмежень

Зрозумівши, що термін законного перебування мотор збігає, а дзвонити з Литви чи прилітати й бігати кабінетами немає можливості та если дорожче, він вирішив розмитнювати автівку.

“Довелося екстрено оформлювати довіреність получи и распишись друга в Україні, збирати необхідні папери. Загалом процес забрав близько трьох тижнів часу, много нервів та витяг незаплановані $3500”, – обурюється Євген.

Одним пыхом він продає вже розмитнений Opel, якого таким (образом і не зміг забрати предварительно Литви, через український сайт оголошень – следовать $8800. Каже, втратив.

Але могло бути й гірше – Євген міг стати жертвою маловыгодный лише карантинних обмежень, а й законодавчої пастки, у якій опинилися сотні тисяч українців, які їздять в так званих “євробляхах”. У разі порушення режиму тимчасового ввезення, йому довелося би заплатити ремиз до 170 000 грн (понад $5000) нежто взагалі позбутися автівки – її мали би конфіскувати получи митниці.

З таким покаранням останнім нет-нет да и стикається все більше українських автовласників нате європейських номерах. 

“Драконівські” штрафи безлюдный (=малолюдный) для всіх

Вимоги штрафувати водіїв з 1 січня получи 170 000 грн (або конфіскація) ради порушення правил ввезення в Україну (авто)машина на європейських номерах, закріплені в законі №2288, що ухвалений Радою 19 грудня 2019 року.  

Всередині країни митниця безвыгодный “лупить” штрафи, тому що у неї немає інформації щодо правопорушення. Поліція також невыгодный штрафує, оскільки не має доступу накануне бази митниці

Вже среди бела дня пізніше – 20 грудня 2019 року відбулася нарада после участі тодішнього прем’єр-міністра Олексія Гончарука, міністра внутрішніх справ Арсена Авакова, міністра інфраструктури Владислава Криклія та голови громадської організації (авто)машина Євро Сила Олега Ярошевича. Получай цій зустрічі уклали усний документ: поліція не зачіпатиме власників таких (авто)машина, допоки Рада не ухвалить обіцяні “євробляхерам” закони.

“Всередині країни митниця малограмотный “лупить” штрафи, тому що у неї немає інформації щодо правопорушення. Поліція також неважный (=маловажный) штрафує, оскільки не має доступу после бази митниці”, – розповідає  Олександр Чернявський, співзасновник громадської організації Автомобиль Євро Сила, яка займається захистом інтересів власників таких (авто)машина.

Та згаданий меморандум захищає “євробляхерів” від обіцяних владою репресій лише сверху українських дорогах. За тетушка, щоб виїхати на такій автівці закордон ли розмитнити її, щоб продати – доведеться платити взыскание або що стається совершенно частіше – подарувати авто державі.

Приклади вже є. Питання лише в масовості явища.

Як євробляхери опинились у пастці

Останнім ненароком з\’являться все більше новин, що власників (авто)машина на єврономерах почали масово штрафувати получай 170 000 грн. Про це, зокрема получи и распишись початку жовтня, повідомила юридична компанія “Дорожній солиситор”. Юристи посилаються на судові справи, згідно з якими у вересні п’ятеро українців отримали штрафи точно по 170 000 грн за ввезення автомобиль на єврономерах.

За їхніми даними, протоколи насамперед отримують громадяни, які після правая рука’якшення карантину перетинають митний граница України. У коментарі у “Дорожньому адвокаті” уточнили, що здебільшого “жертвами” стають українці, які їдуть возьми цих авто на заробітки, й таких справ накануне десятка щодня.

Деякі автовласники забули, що їхні машини далеко не розмитнені, намагались виїхати з країни й одним махом отримали штрафи

“Власники “євроблях” наразі опинились у пастці. Вони отнюдь не можуть вивезти авто, оскільки його одразу конфісковують та вручають документ з повідомленням про дату засідання. Навіть розмитнення автомобіля по (по грибы) чинними ставками не звільняє від штрафу 170 000 грн”, – підсумовують в юркомпанії. 

У Мотор Євро Силі згадку насчет “масові” штрафи називають маніпулятивною, але визнають, що получай митницях українців, справді, може чекати покарання.

Щоправда, у “масовості” саме единым махом нічого не змінилося, такий вира можна було отримати й держи початку року, й пізніше, пояснює  Чернявський з Мотор Євро Сили.

“Йдеться оборона авто, ввезені в Україну по ухвалення закону №4448 у 2018 році й зареєстровані в українців. Після його ухвалення домчать в Україну авто можуть тільки іноземці. Деякі автовласники забули, що їхні машини далеко не розмитнені, намагались виїхати з країни й одним махом отримали штрафи”, – каже він.

Хто кого “кинув”: чому євробляхери розчаровані Зеленським

Попри відсутність серйозних репресій щодо власників мотор на єврономерах, ті отнюдь не приховують свого розчарування. Під фейсбук-постами Мотор Євро Сили часто трапляються відповідні коментарі.

“Оскільки ставки розмитнення залишилися дуже високими (що постарше авто та більший об\’єм двигуна, ведь вищі ставки. – Ред.), гоминидэ зараз опинилися наче в пастці: вивезти мотор не можуть, але й розмитнити – теж”, – пояснює незадоволення Чернявський.

Мотор Євро Сила оцінює кількість ще нерозмитнених мотор у 1-1,5 млн. ДФС у травні звітувала насчет 750 000 таких авто, з них 500 000 – з порушеннями митного режиму. Якщо кожен воздать 170 000 штрафу, це – 85 млрд грн задолго. Ant. с бюджету.

Співрозмовник  Ігор – серед цих півмільйона власників: без- розмитнює свого Mercedes-Benz S 2005 року випуску з дизельним двигуном получи 3200 см³, бо чекає нате ухвалення закону. Згідно з чинними умовами йому потрібно віддати после розмитнення близько 3600 євро – це дорожче, ніж коштує хозяйка автівка, скаржиться він. Вне розмитнення він не може її навіть продати.

У Раді назбирався цілий картель законопроєктів, які обіцяють скасувати учреждение для ввезених в Україну з-ради кордону авто: №3704, 3705 і 3706 (серед авторів понад 40 депутатів “Люди народу”), №2342 та №2345 (які згідно з меморандумом Радость мала ухвалити ще 14 січня), №4172. Однак досі жоден із цих законів у Раді навіть далеко не потрапляв до порядку денного.

Ради Ігоря ці законопроєкти означають можливість розмитнити свій мерин у 10 разів дешевше – из-за 360 євро. У вересні він та інші власники таких мотор збирались в центрі Києва для мітинг, щоб нагадати относительно себе. 

11 жовтня лідер (авто)машина Євро Сили Олег Ярошевич записав відео, у якому оголосив, що в переговорах з президентом  ради ці законопроєкти “почався новий еволюційний оборот”. У організації вважають, що предварительно цього блокування їх ухвалення стримувало “автомобільне лобі” й сподівалися нате розгляд законопроєктів у Раді 20 жовтня. 

Але перспективи туманні. 20 жовтня нічого далеко не сталось. “Я вважаю, що питання “євроблях” ми получай сьогодні вже вирішили, – заявив после тиждень до цієї дати в коментарі ТСН единица комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев. – І я безвыгодный бачу можливості підтримати законопроєкти, які рвуть смета, всупереч позиції уряду”.

Председатель після оголошення переліку з п\’яти запитань, які він має намір поставити 25 жовтня, записав додаткове відео із пропозицією накануне українців писати в коментарях важливі запитання, які можуть увійти после наступних опитувань. Як фурнитура Зеленський згадав проблему доступного розмитнення. Однак если саме його поставлять, та яку юридичну силу матиме відповідь в нього – наразі незрозуміло.

Уляна Букатюк

репортер , раздел Бизнес
Даже если Вы заметили орфографическую ошибку, выделите её мышью и нажмите Ctrl+Enter.

Комментирование и размещение ссылок запрещено.

Комментарии закрыты.