Религия VS коронавирус | Пасха и город: как верующие готовятся к празднику и от каких ритуалов готовы отказаться

У нoвинax вжe пoвідoмляли, щo укрaїнці нe дoтримуються кaрaнтину тa відвідувaли xрaми нa Вeрбну нeділю. Щo мoжнa oчікувaти від укрaїнців нa Вeликдeнь?

В пeршій чaстині дoсліджeння ми пoкaзaли, які кoнфeсії нaйбільшe сxвaлюють oнлaйн-літургії і вірять у лікувaння кoрoнaвірусу мoлитвoю.

В цій стaтті ми пoкaжeмo, як віряни гoтуються дo святкувaння Вeликoдня в вeликиx містax і від якиx ритуaлів вoни гoтoві відмoвитись.

Дисклeймeр: 

Oнлaйн oпитувaння тривaлo 8 квітня з 17.00 дo 23.40. Булo oпитaнo 1176 рeспoндeнтів. Рeспoндeнти Gradus – цe укрaїнці вікoм 18-60, які прoживaють в містax з нaсeлeнням 50 000 і більшe. Тoбтo oпитувaння є рeпрeзeнтaтивним тільки с целью міськoгo населення. Можна припустити, що релігійність в малих містах і селах, а також серед представників старших вікових груп, є вищою. Аналіз великих міст є важливим, тому що щільність населення в містах значно вища, ніж у селах. Базуючись в цих даних влада зможе будувати свою політику зі зниження швидкості поширення вірусу.

Хто планує відвідати толос?

Тиждень тому ми запитали у наших респондентів, чи планують вони піти до самого храму на Великдень. Із загальної кількості опитаних 5,5% відповіли ствердно. Це 65 респондентів, більша частина яких належала по УПЦ МП. 

Великдень: домашнє ненарушимо?

Хоча більшість респондентів безлюдный (=малолюдный) планують відвідувати храми бери Великдень, це все одно залишається важливим святом, яке можна зустріти вдома з близькими (Графік. 1).

Як что з таблиці 1, більшість вірян планують зустріти священно вдома без гостей.

Читайте також – “Ми годинами сидимо в ZOOM”. Як коронавірус змінює УГКЦ: інтерв\’ю зі Святославом (Шевчуком)

Тим отнюдь не менш, тільки 65% респондентів УПЦ МП сказали, що будуть відмічати вдома (для того інших 35% респондентів УПЦ МП важливо відвідувати храми, виходити для природу, виходити на вулицю).

14 квітня Предстоятель УПЦ МП наголосив, що “ті ж віряни, які прийдуть нате богослужіння, стоятимуть і молитимуться в вулиці, дотримуючись усіх необхідних санітарних норм”. Тобто керівництво УПЦ МП підтримує бажання свої вірян виходити для вулицю і не наголошує нате карантині.

Велика кількість респондентів греко-католиків (38%) відповіли, що будуть святкувати вдома онлайн из-за допомогою месенджерів та інших додатків. Ми вже писали, що саме греко-католики добре сприймають онлайн-літургії.

Тепер ми бачимо, що вони пішли далі, і будуть деятельно використовувати засоби онлайн-зв’язку с целью святкування з близькими.

Ритуали: від чого можна відмовитись?

Релігійні ритуали є дуже важливими ради багатьох вірян. Не потрясно, що МВС і Всеукраїнська радость церков та релігійних організацій сообща погодили правила проведення великих релігійних свят. 

Повторение з сайту МВС: У містах, Священнослужителі можуть бути запрошені у пекарні, получай заводи або ж у магазини, ради освячення там пасок, таким чином усі бажаючі можуть купити вже освячений хліб. У сільській місцевості, віряни можуть виставити Пасхальні кошики следовать ворота, а священник матиме змогу прерваться вулицями та освятить їх. Таким чином вдасться мінімізувати кількість контактів між людьми.

Тим эпизодически Православна Церква України опублікувала практичні настанови интересах духовенства у зв’язку з епідемією. 

Повторение з сайту ПЦУ: …приготовлені часточки Тіла, получай які лжицею покладено частину Крові (як це робиться около приготуванні запасних Дарів) подавати з дискоса в растопырки (або лжицею не торкаючись уст) причаснику. Рядом цьому слід уважно роз’яснити обов’язок причасників ретельно спожити Дари. Во (избежание обтирання губ використовувати одноразові серветки, які потім спалити у чистому місці. Використовувати в (видах запивки після прийняття Причастя одноразовий посуд альбо споживати лише антидор.

Или, від яких звичних ритуалів та правил готові відмовитись українські віряни?

Читайте також – Песах, Христов день, Рамадан. Як церкви і громади в Україні йдуть держи карантин

Ми спеціально розбили нашу вибірку получи дві випадкові групи та поставили їм різні запитання:

  • Що малограмотный відповідає Вашим особистим поглядам в життя? (нейтральне)

  • Від чого необходимо обов\’язково відмовитись під дни епідемії коронавірусу? (акцент сверху коронавірусі)

Результати можна побачити получи и распишись графіку 2.

Як видно, коль респондентів запитують про якісь ритуали без усилий так, вони не сприймають їх дуже нелестно.

Тим не менш, якщо респондентам словно аршин проглотил говорити про епідемію, велика кількість респондентів готові йти бери заборони.

На цьому графіку ми наводимо дані чтобы всіх респондентів, проте ця тенденція простежується у всіх релігійних групах. Віряни Московського Патріархату никак не є винятком.

Висновки

  • Влада та церкви намагаються підготуватись по Великодня, щоб забезпечити безпеку вірян та інших українців. Більшість вірян з великих міст готові відмовитись від відвідування храмів получай Великдень. Тим не менш близько п’ятої частини вірян Московського патріархату та Греко-Католицької церкви все на свете ще сподіваються відвідати церкву. Саме получи ці групи має бути спрямована активна комунікація уряду та церкви.

  • Загалом віряни готові відмовитись від частини ритуалів сквозь ризик епідемії. Дані показують, що більшість респондентів сейчас готуються святкувати Великдень вдома вне гостей. Хіба що респонденти з УПЦ МП хотіли б вийти для вулицю чи природу. Велика кількість респондентів розглядає онлайн інструменти (Skype, Zoom, тощо) для того святкування з близькими.

  • Якщо респондентам комунікувати оборона небезпеку вірусу, велика кількість погоджується, що звичні ритуали можна заборонити бери період карантину (наприклад, хрестити дітей чи святкувати Великдень у великій компанії).

Стаття надана VoxUkraine

Тёма Брик

преподаватель Киевской школы экономики

Еняша Близнюк

социолог, основатель и заправила аналитического агентства Corestone Group и проекта Gradus
Разве Вы заметили орфографическую ошибку, выделите её мышью и нажмите Ctrl+Enter.

Комментирование и размещение ссылок запрещено.

Комментарии закрыты.