Такая сладкая коррупция. Все только говорят об изменениях в оборонпроме. Но воз и ныне там

Цьoгo рoку мaлa рoзпoчaтися спрaвжня рeвoлюція в oбoрoннo-прoмислoвoму кoмплeксі Укрaїни. У пeрший рік прeзидeнтствa Вoлoдимирa Зeлeнськoгo йoгo кoмaндa oгoлoсилa прo нaміри зaпрoвaдити відкриті зaкупівлі зaмість кoрупційнoї тaємнoї прoцeдури дeржoбoрoнзaмoвлeння тa ліквідувaти Укрoбoрoнпрoм. 

Нa місці збрoйнoгo кoнцeрну мaлa пoстaти нoвa кoмпaнія, зaснoвaнa нa успішниx міжнaрoдниx прaктикax Oргaнізaції eкoнoмічнoгo співрoбітництвa тa рoзвитку – OECD. Зoкрeмa, йшлoся прo зaпрoвaджeння прoфeсійнoї нaглядoвoї рaди, нeзaлeжнoгo від пoлітики мeнeджмeнту, зaпрoвaджeння прoзoриx aнтикoрупційниx прoцeдур тa бaгaтo іншoгo. 

Як вишeнькa нa тoрт – нoвoствoрeнa кoмпaнія мoглa oтримaти прaвo нa зaлучeння інoзeмнoгo кaпітaлу ради рeaлізaції прoeктів у сфeрі oбoрoни, з мeтoю мoдeрнізaції влaснoгo вирoбництвa. 

Нaтoмість, дoбігaє кінця другий рік прeзидeнтствa Зeлeнськoгo, a рeфoрми OПК зaлишaються у стaтусі oбгoвoрeнь нa рoбoчиx групax. 

Міністeрствo з питaнь стрaтeгічниx гaлузeй прoмислoвoсті тільки-нo зaвeршилo, a Мінoбoрoни прoдoвжує прaцювaти нaд рoзрoбкoю підзaкoнниx aктів, нeoбxідниx с целью зaпрoвaджeння зaкoну «Прo oбoрoнні зaкупівлі». Xoчa ці сaмі зaкупівлі мaли бути впрoвaджeнні щe в січні 2021 рoку. Сaмe тoді зaкoнoдaвствo прo дeржaвнe oбoрoннe зaмoвлeння втрaтилo чинність.  

Нaвкoлo зaкoнoпрoeкту прo рeфoрму Укрoбoрoнпрoму №3822 тривaють кулуaрні бaтaлії чeрeз тe, який сaмe oргaн влaди будe кoнтрoлювaти фінaнсoві пoтoки мaйбутньoї кoмпaнії – прaвoнaступникa кoнцeрну.  

В чoму ж сaмe пoлягaє рeфoрмa OПК, і щo кoнкрeтнo кoмaндa Зeлeнськoгo мaє втілити впрoдoвж нaйближчoгo чaсу.   

Нaміри 

Двa рoки тoму, в рoзпaл прeзидeнтськoї кaмпaнії, після звинувaчeнь близькoгo тoвaришa Oлeгa Гладковського у корупції в контрактах Укроборонпрому, Петро Порошенко ввів в дію рішення Вследствие національної безпеки і оборони «Насчет реформування оборонно-промислового комплексу та підвищення рівня прозорості виконання державного оборонного замовлення». 

Такий наряд був довгоочікуваної для всієї сфери ОПК, бесцельно як передбачені ним рішення искони перезріли. 

Тоді Володимир Зеленський переміг бери виборах. При цьому с большой отдачей атакував опонента саме інформацією относительно корупцію в армії. 

За іронією долі, управлінська профиль нового президента стала відповідальною из-за реалізацію рішень РНБО часів Порошенка. 

Зокрема мова йде ради такі завдання для уряду: 

  • Протащить огляд ОПК. 

  • Провести аудирование концерну Укроборонпром із залученням міжнародних експертів. 

  • Залучити представників держав-партнерів предварительно роботи наглядової ради Укроборонпрому.

  • Визначити особливості перетворення державних підприємств ОПК в акціонерні товариства.

  • Опрацювати питання щодо утворення центрального органу виконавчої влади у вертикалі Міністра економіки з окремими функціями реалізації військово-промислової політики. 

  • Підвищити рівень прозорості оборонних закупівель. 

  • Посилити кримінальну та інші відповідальності следовать неналежне виконання державного оборонного замовлення.

  • Спростити ввезення складових для того використання у виробництві продукції оборонного призначення выше внесення змін до Митного кодексу України. 

Додатково распоряжение «Про національну безпеку» від 2018 року зобов’язав уряд розробити Стратегію розвитку ОПК.

Простою мовою, це основоположний столбцы, що визначає пріоритетні напрями військово-промислової політики, цілі реформи ОПК та очікувані результати з урахуванням актуальних загроз і викликів. Розробляється така Стратегія після проведення огляду оборонно-промислового комплексу, який також був передбачений Рішеннями РНБО.  

Що ж фактично зроблено ради два роки? 

Мінекономіки вперше вслед історію незалежності України провело повноцінний огляд ОПК. Зокрема, були проаналізовані табор і спроможності та готовність ОПК поперед задоволення потреб сектору безпеки і оборони в озброєнні, боєприпасах, військовій та спеціальній техніці.

У травні 2020 року такий огляд був затверджений возьми Кабміні. Пізніше документ опрацювали  в апараті РНБО для того затвердження. Яке так і маловыгодный відбулося. Бо нове Міністерство з питань стратегічних галузей промисловості взялося доопрацювати огляд у сфері «авіа». Или процес підготовки огляду накануне затвердження на РНБО поки триває. 

Следовать результатами огляду, Мінекономіки підготувало чтение Стратегії розвитку ОПК. Мандат був спрямований на підвищення ефективності оборонної промисловості шляхом реструктуризації державних підприємств, які залучені задолго. Ant. с виробництва озброєння і військової техніки в Україні, та передбачав приватизацію недіючих підприємств. А також впровадження стандартів корпоративного управління OECD сверху тих підприємствах, які залишаються у власності держави.

Однак, у вересні минулого року віце-прем’єр – міністр з питань стратегічних галузей промисловості Оля Уруський попросив Мінекономіки припинити роботу по-над документом, бо уряд посеред року делегував його відомству оборонно-промислову політику. Як наслідок, Стратегія розвитку ОПК і досі відсутня в країні. 

«Стратегію розвитку оборонно-промислового комплексу України, частиною якої повинна стати єдина узгоджена позиція щодо трансформації державного концерну «Укроборонпром», потрібно розробити у максимально стислі терміни», – неочікувано таку заяву секретаря РНБО Олексія Данілова поширила прес-работа в грудні минулого року. Хоча як було зазначено вище, план документу був готовий вслед за кілька місяців до заяви.  

Переделка ввезення складових оборонного призначення для територію України стала відомою для всю країну під момент того самого скандалу навколо оточення Гладковського. Виявилося, що держи п’ятому році війни, українські оборонні підприємства напівлегальними шляхами закуповували запчастини в Росії сквозь їх дефіцит. 

Спойлер: і получи и распишись сьомому році війни ця переделка не вирішена. 

В травні 2020 року Кабмін передав после парламенту необхідний законопроект щодо спрощення ввезення складових про продукції оборонного призначення. Утім, бумага майже рік знаходиться бери стадії «ознайомлення».  

Краща ситуація з оборонними закупівлями

У першій половині 2020 року, лідерство з розробки необхідного законопроекту взяли Мінекономіки, Укроборонпром та парламентський комітет з питань безпеки і оборони. Присутствие повній політичній підтримці Зеленського вже у вересні 2020-го приём набув чинності. Щоправда, в практиці оборонні закупівлі і досі без- впровадженні, про що згадувалося вище.  

Билль № 3822 про реформу Укроборонпрому був зареєстрований в парламенті получай початку липня 2020 року. Грамота також підготовлений у тісній співпраці Мінекономіки, концерну та депутатами профільного комітету. Але, знову-таки, вже після реєстрації законопроекту, віце-прем’єр Уруський виявив бажання доопрацювати ксива. 

Коли саме остаточно приймуть положение, достеменно не відомо, с подачи ту саму боротьбу следовать контроль над фінансовими потоками в ОПК. 

У першому варіанті законопроекту основним органом влади, який контролює компанію – акціонерне товариство, що має бути створена після  Укроборонпрому, покладається возьми колегіальний орган – Кабінет міністрів України. Це зроблено задля уникнення одноосібного керування всего хорошего-якого міністра підприємствами ОПК. 

Зокрема, Кабмін наділяється повноваженням затвердити описание новій компанії. У документі визначатиметься компетенція всіх органів управління компанією та режим прийняття ними рішень, чин утворення наглядової ради, обрання і припинення повноважень її членів, а також расстановк призначення гендиректора.     

Однак, уж в останньому варіанті законопроекту проплазма управління дещо змінилася. Суб’єктом управління поряд з Кабміном визначене Міністерство з питань стратегічних галузей промисловості, очільник якого Аля Уруський і затіяв численні зміни в билль №3822, аби у кінцевому результаті отримати управление над підприємствами оборонно-промислового комплексу. 

Власне, ради те, що Уруський производить собі на меті взяти під ревизия Укроборонпром вже давно безлюдный (=малолюдный) секрет. Бо це його відомство було звинувачено топ-менеджментом концерну у тиску. І саме Уруський поки-що безуспішно ініціював передачу авіакомпанії «Антонова» та інших авіаційних компаній від концерну під власне пряме управління.  

Станом получи кінець березня 2021 року билль готують до другого читання. 

Відсутність закону гальмує всего хорошего-яке перетворення Укроборонпрому возьми сучасну компанію. 

Для наочного прикладу, наглядова Ада концерну залишається політичним квазі-управлінським органом, який неважный (=маловажный) має ані незалежності, ані повноважень, якщо порівнювати з практиками OECD. Мабуть тому, з часу дії рішення РНБО від 2019 року, жоден представник із держав-партнерів этак і не був залучений раньше роботи цієї ради. 

Єдиний іноземець в Раді, американець Ентоні Тетер, був призначений ще три роки тому ради Петра Порошенка.  

Загалом від часу перемоги Зеленського в наглядову раду Укроборонпрому були призначені 9 осіб, двум з яких перебувають на посадах останні чотири-п’ять місяців, а п’ять обіймали посади менше 12 місяців. Наприклад, членами за були такі політичні діячі як главноуправляющий фракції Слуга народу Дава Арахамія, який пробув у наглядовій раді три місяці. 7  жовтня  2019 року глава исполнительной власти Володимир Зеленський включив задолго. Ant. с складу наглядової ради  Андрія Єрмака, який пробув получай посаді вісім місяців. 

Чинний в.о. міністра енергетики Юрій Вітренко,  в кінці минулого року суміщав посаду в Нафтогазі з членством в наглядовій раді Укроборонпром, в якій перебував  три з половиною місяці.

Незважаючи получи швидку ротацію кадрів в наглядовому органі, завдання з рішення РНБО, які покладалися безпосередньо нате Укроборонпром, були повністю виконані оновленим менеджментом концерну. 

В січні 2021 року вперше вслед за свою історію збройного гіганту  завершений аудирование згідно з міжнародними стандартами фінансової звітності вслед 2018 рік. Документ оприлюднений онлайн.  

І цього року також будуть оприлюднені результати после 2019 рік. Заплановані проведення аудиту получи 2020-2021 роки.  

Проведений тріаж-аналіз всіх підприємств концерну, после результатами якого Фонду держмайна передані возьми приватизацію 16-ти підприємств. Останні вже сыздавна нічого не виробляють в (видах армії, чи взагалі приставки не- працюють. А просто висіли баластом держи фінансовій звітності концерну.  

З 1 січня 2020 року всі нетаємні закупівлі підприємств-учасників концерну Укроборонпром переведені получи и распишись платформу Prozorro. За перший календарний рік після такого рішення, сумарна економія возьми закупівлях концерну склала 657 млн грн.  

Але хана ж таки, якщо подивитися бери ситуацію об’єктивно, ведь станом на березень 2021 року в Україні створили ще одне міністерство, яке цілковито відповідальне следовать ОПК. Однак, огляд ОПК остаточно мало-: неграмотный затверджений. Через що відсутня Стратегія ОПК. Пересоздание Укроборонпром також не може розпочатися, ибо відсутній закон. Як і жодна оборонна закупівля далеко не проведена. 

До результатів

Всі заяви та рухи навколо реформи ОПК протягом останніх двох років можна охарактеризувати як добрі наміри, які через-от мають втілитися в результатах. Особисто глава Зеленський не дає приводів засумніватися у щирій підтримці перетворень в оборонному комплексі. Утім допущена одна управлінська помилка, яка загальмувала всі починання. 

Це коль посеред минулого року ригсда утворив Міністерство з питань стратегічних галузей і промисловості. А уряд получи и распишись користь нового міністерства відібрав у Мінекономіки повноваження з формування оборонно-промислової політики, незважаючи бери те, що на срок такої передачі в Мінстратегпром працювало всього п’ять людей. Міністр і заступники. 

Власне тому, путем брак ресурсів та фахівців в профільному міністерстві, галузь ОПК безлюдный (=малолюдный) має своєї Стратегії як дороговказу ради розвитку, Укроборонпром чекає для законопроект щодо своєї реформи, а оборонні закупівлі получи паузі. 

Та не  залежно від того, що відбувається  получай українській внутрішній кухні, загроза в східному кордоні нікуди маловыгодный поділася.   

Тому StateWatch напрацювало рекомендації задля усунення окреслених перешкод получи и распишись шляху ОПК: 

  • затвердити получай засіданні РНБО результати огляду ОПК; 

  • затвердити получи засіданні РНБО Стратегію розвитку ОПК з урахуванням стандартів управління OECD; 

  • прийняти билль №3822 «Про особливості реформування підприємств оборонно-промислового комплексу державної форми власності» з Кабінетом Міністрів України як органом управління з урахуванням стандартів OECD; 

  • прийняти билль №3558 щодо спрощення ввезення складових исполнение) продукції оборонного призначення), з попереднім аналізом бери предмет корупційних ризиків;

  • розпочати проведення торгів відповідно поперед закону «Про оборонні закупівлі». 

Отрезок времени летить швидко, тож в кінці року можна если підбити підсумки, що ж президентська повеление зробила в сфері ОПК протягом 2021 року. 

Всё-таки материалы автора
Разве что Вы заметили орфографическую ошибку, выделите её мышью и нажмите Ctrl+Enter.
Статьи, публикуемые в разделе «Мнения», отражают точку зрения автора и могут отнюдь не совпадать с позицией редакции








Напишите нам
укроборонпром оборонка прогресс оборонки

Комментирование и размещение ссылок запрещено.

Комментарии закрыты.